Kultausvärit ja lyöntimetallit

  • 33704 33709

    Daler Rowney Goldfinger -metallipasta 22 ml

    19,90 €

    Goldfinger, Daler-Rowneyn kehittämä uniikki tuote on monipuolinen, monikäyttöinen, hierottava metallipasta. Pastaa voidaan käyttää kaikkeen pintakäsittelyyn antiikkiesineiden restauroinnista kehysten kultaukseen. Sitä voidaan käyttää miltei kaikessa mahdollisessa kuvataide- ja askartelukäytössä; sabloonatyöskentelyssä, savi- tai puuesineiden värjäyksessä, sekä tekstiilien tai huonekalujen ehostuksessa. Tuote on helppokäyttöinen; levitä pastaa pehmeällä liinalla ja pinnan kuivuttua kiillota sitä esim. säämiskällä. Näin pinta saa kauniin kiillon. Tuotteella saat aikaiseksi erittäin korkealaatuisen, ammattitasoisen kultauksen vailla raitoja tai tahroja. Jos haluat käyttää Goldfinger-pastaa hienompaan maalaukseen, voit ohentaa sitä tinnerillä (white spirit) ja levittää siveltimellä. Goldfinger on erittäin riittoistaa, joten yksi tuubi kestää käytössä pitkään. Tarttuu parhaiten huokoisiin tai hieman hiottuihin pintoihin.

    Valitse vaihtoehdoistaLoading Done Tällä tuotteella on useampi muunnelma. Voit tehdä valinnat tuotteen sivulla.
  • 50453

    Liquid metal -nestemäinen metalliväri, 30ml

    5,80 €

    Liuotinpohjainen, nestemäinen metalliväri tuomaan projekteihisi metallista ilmettä.

    Soveltuu käytettäväksi monille erilaisille pinnoille kuten lasille, muoville ja paperille. Suojaa työt käsittelyn jälkeen liuotinpohjaisella vernissalla korroosion ehkäisemiseksi.

    Ravistettava ennen käyttöä.

    Katso vinkkejä tuotteen käyttöön alta löytyvältä videolta.

    Tämä tuote on saatavilla kotimaan lähetyksiin ja noutona myymälästä.

    Valitse vaihtoehdoistaLoading Done Tällä tuotteella on useampi muunnelma. Voit tehdä valinnat tuotteen sivulla.
  • 13880

    MEYCO Kultausliima 50 ml

    9,16 €

    Lyöntimetallin kiinnittämiseen tarkoitettu liima. Levitä kuivalle, tasaiselle ja puhtaalle pinnalle. Kuivumisaika n.10 tuntia. Aseta lyöntimetalli hellästi liiman päälle esimerkiksi pehmeää sivellintä apuna käyttäen. Halutessasi voit suojata työn lopuksi lakalla hapettumisen estämiseksi.

  • 39269

    MEYCO Lehtimetalli 140 x 140 mm, 10 kpl, hopea

    4,78 €

    Hopeiset lehtimetalliarkit, 140 x 140 mm. 10 kpl paketissa.

  • 39267

    Meyco Lehtimetalli 140 x 140 mm, 10 kpl, kulta

    5,58 €

    Kultaiset lehtimetalliarkit, 140 x 140 mm. 10 kpl paketissa.

  • 19062

    Pébéo Gildin paste mixtion -kultausliima 75 ml

    9,88 €

    Käyttövalmis, vesipohjainen kultausliima lyöntimetallien kiinnittämiseen. Kultausliimaa sopii usealle erilaiselle pinnalle, kuten paperille, pahville, puulle, nahalle, lasille, muoville, metallille jne. Sivele kultausliima puhtaalle, kuivalle pinnalle ja anna liiman kuivua n.15 minuuttia. Aseta sitten lyöntimetalli kuivuneen liiman päälle pehmeää sivellintä apuna käyttäen.

    Työvälineet voi pestä vedellä!

  • 13878 Ale!

    Pébéo Mirror effect -kultausfoliot, hopea

    Alkuperäinen hinta oli: 9,56 €.Nykyinen hinta on: 7,17 €.

    Soveltuu useimmille pinnoille, kiinnitettävissä kultausliimalla. Erittäin helppo käyttää! Pohjan tulee olla kuiva, puhdas ja rasvaton. Käytä lyöntimetallin kiinnittämiseen lyöntimetallille tarkoitettua liimaa. Anna liiman kuivua 15-20min, tai kunnes liiman pinta on tahmea, muttei märkä. Aseta lyöntimetalli liiman päälle käyttäen apunasi sivellintä tai kangasta. Lyöntimetalli tartuu ainoastaan liimalla käsiteltyihin kohtiin.

    Pebeon kultausfoliot ovat helppokäyttöisiä verrattaessa tavallisiin lyöntimetalliarkkeihin. Kultausfolio on kiinni apupaperissa ja painaessa folion kultausliiman päälle, irtoaa foliosta ainoastaan se kohta johon liima osuu.

    Anna työn kuivua vähintään 12 h. Arkin koko 14 x 14 cm.

  • 13453

    Pébéo Relief mixtion -kultausliima 35 ml

    5,18 €

    Koholle jäävä kultausliima, ohut kärki.

    Käyttövalmis, vesipohjainen kultausliima lyöntimetallin kiinnittämiseen. Kultausliimaa sopii usealle erilaiselle pinnalle, kuten paperille, pahville, puulle, nahalle, lasille, muoville, metallille jne. Lisää kultausliima puhtaalle ja pölyttömälle pinnalle, anna kuivua n.1-2h riippuen liiman paksuudesta. Aseta lopuksi lyöntimetalli kuivuneen liiman päälle pehmeää sivellintä apuna käyttäen.

    Työvälineet voi pestä vedellä.

  • 107016

    Pentart Lehtimetallin liima 50 ml

    3,59 €

    Lyöntimetallien kiinnitykseen tarkoitettu kultausliima.

    Levitä ohut kerros liimaa alustalle ja anna kuivua, kunnes liima on täysin läpikuultavaa. Levitä lyöntimetalli liiman päälle ja rapsuttele ylimääräiset pois pehmeällä, mutta kuitenkin napakalla siveltimellä.
    Suojaa lehtimetalli liuotinpohjaisella vernissalla hapettumisen estämiseksi.

     

  • 107018

    Pentart Lyöntimetalli, eri sävyjä

    4,50 €

    Lyöntimetallilla saat aikaan metallisia pintoja ja efektejä niin maalauksiisi kuin muihin projekteihin.

    Levitä ohut kerros kultausliimaa haluamallesi pinnalle, anna kuivua, kunnes liima on läpinäkyvää ja hieman tahmeaa. Asettele lyöntimetalli liiman päälle ja rapsuttele ylimääräinen lyöntimetalli irti pehmeällä siveltimellä.
    Lyöntimetalli kannattaa suojata liuotinpohjaisella vernissalla hapettumisen estämiseksi.

    Pakkauksessa 5 kpl 14 x 14 cm lyöntimetallilehteä.

     

    Valitse vaihtoehdoistaLoading Done Tällä tuotteella on useampi muunnelma. Voit tehdä valinnat tuotteen sivulla.